جوایز معماری / معماری جوایز

مهراد حبیبی
02:414810

Architecture Awards / Awards Architecture | Conversation with Atefeh Karbasi, Mohammad Arab and Elham Geramizadeh Naeini

عاطفه کرباسی:

فرایند داوری و رویداد اعلام نتایج جوایز ما در حلقۀ محدود و اغلب پشت درهای بسته با حضور افرادی مشخص صورت می‌گیرد، اما در مقابل، جایزۀ آقاخان در سطحی به گسترۀ یک پلازای شهری پروژه‌ها را معرفی می‌کند. اگر شهرداری در همین اصفهان، نصف میدان نقش‌جهان را به مدت یک هفته به نمایش آثار دریافت‌شده در جوایز معماری اختصاص دهد، می‌توانیم شاهد هزار نتیجۀ دیگر از این اقدام باشیم و بازخوردهایی هم از مردم بگیریم که یک بازی دو سر برد است.

محمد عرب:

مسئلۀ اساسی داشتن نگاه مسئله‌محوری نسبت به پدیده‌هاست و این باید به‌عنوان دغدغه در نظر گرفته شود. بخشی از آسیب‌های موجود را در نبود بیانیۀ صریح در ارتباط با مسابقه می‌دانیم. مهم‌ترین موضوع، طرح سؤال، چیستی مسئلۀ امروز ما و چگونگی پاسخ مسابقات به این مسائل است. اگر ما این را به‌عنوان یک سؤال جدی برای خود مطرح کنیم، می‌توانیم در ادامه به یک فرایند برسیم.

الهام گرامی زاده نائینی:

جوایز معماری منجر به مستندسازی پروژه‌های معماری و شکل‌گیری زمینه‌ای برای گفت‌وگو با حرفه‌مندان حوزۀ معماری می‌شوند. علاوه بر این، معماری به‌شدت وابسته به سرمایه‌گذار و سرمایه است. اینکه یک معمار این هنر را داشته باشد که بتواند اتفاقی را رقم بزند که به‌واسطۀ آن دست سرمایه و سرمایه‌گذار در دستش باشد نیازمند مدیریتی است که جوایز معماری می‌توانند این بستر را برای او فراهم کنند.


عکاس: شبنم خزلی

لینک کوتاه
https://koochemag.ir/?p=15840

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند