فراخوان روایت‌نویسی؛ بحران سکونت در ساحل خزر

03:006940

توسعۀ روستاهای قدیم در ساحل دریای خزر (حدود 820 كیلومتر در ایران) از نظر کالبدی و جمعیتی (همراه با ساکنان و مسافران موقت غیربومی) باعث تشکیل شهرهای مختلف در استان‌های گلستان، مازندران و گیلان شده است که توان بالای جذب گردشگر و سرمایه‌گذار داخلی در آن‌ها، دلیل اصلی رشد روزافزون آن‌ها بوده است. در این توسعۀ روزافزون، اغلب یا به عبارت بهتر، تمام این شهر‌ها که بیشتر در طی دَه سال اخیر شکل گرفته است، نشانه‌ای از نبود یک برنامه‌ریزی جامع و ضوابط کارشناسی‌شده است؛ علاوه بر این، همواره شاهد آن هستیم که معماری آن‌ نیز در مقیاس گسترده، دارای هماهنگی با ویژگی‌های اقلیمی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی این مناطق نبوده و همواره شرایط محیطی توسط معماران آکادمیک و بسازبفروش نادیده گرفته شده است. این وضعیت بحرانی علاوه بر آسیب رساندن به محیط‌زیست، موجب از دست رفتن هویت و خاطرات معماری این مناطق و تغییر چهرۀ آن‌ها به سیمای ناخوشایند، شلوغ، آشفته و غریبه شده است. در این راستا، مجلۀ فرهنگی- هنری کوچه‌ باغ هنر و اندیشه در نظر دارد تا فراخوان دریافت و انتشار «روایت بحران معماری در ساحل خزر» را با هدف ارتقای سطح علمی و اعتلای نام این خطۀ کشور برگزار کند.

ازآنجاکه ادبیات همواره جهان دیگری پیش روی ما می‌گذارد، به ما فرصت کشف و شهود می‌دهد و دری باز می‌کند به سمت روشنایی؛ نشریۀ کوچه در پی آن است تا در قالب روایت‌های ادبی خلاقانه از تجربۀ زیستۀ یک شهروند یا یک مسافر در شهرهای ساحلی دریای خزر، به بحران سکونت در این خطه از کشور بپردازد؛ به‌عبارت‌دیگر، روایت‌هایی که با مؤلفه‌های شهری ساحل خزر گِره خورده باشد و در سراسر متن حضور داشته باشد.

ویژگی‌های آثار ارسالی

  • روایت‌های ارسالی باید حداکثر 600 کلمه باشند.
  • روایت‌های ارسالی نباید پیش‌از‌این در هیچ کتاب، مجله و رسانۀ مکتوب و الکترونیک منتشر شده باشند.
  • پنج روایت برگزیده در نشریۀ کوچه منتشر خواهد شد.           

تقدیر و هدیه

به آثار برگزیده لوح تقدیر نشریه و یک نسخه کتاب «درآمدی بر معماری ژاپن» توسط انتشارات فکر نو اهدا خواهد شد.

نحوۀ ارسال اثر

  • آثار باید به‌صورت فایل Word به نشریۀ جشنواره به نشانی koochemag@yahoo.com ارسال شوند.
  • آثاری که با فرمت‌های دیگر مانند PDF ارسال شوند، بررسی نخواهند شد.
  • نام فایل Word را با حروف انگلیسی با نام خانوادگی خود (و نه نام اثر) ذخیره کنید.
  • بعد از ارسال اثر، ایمیل خودکاری مبنی بر تأیید دریافت اثرتان برای شما ارسال می‌شود.
  • علاقه‌مندان به ارسال روایت می‌توانند آثارشان را تا ساعت 24 روز 10 آذر 1400 به ایمیل آدرس مجله ارسال کنند و این مهلت تمدید نخواهد شد.
لینک کوتاه
https://koochemag.ir/?p=7049