سید محسن حبیبی

تحریریه کوچه
02:0062.3K0

میراث دکتر سید محسن حبیبی؛ در اعتبار بخشیدن به «مطالعات شهر ایرانی» | احسان رنجبر

Legacy of dr.Sayyed Mohsen Habibi ; accrediting Iranian urban studies | Ehsan Ranjbar

زندگی علمی، حرفه‌ای و اخلاقی سید محسن حبیبی را می‌توان یکی از نمونه‌های سرمشق برای کسانی برشمرد که دل در گرو مطالعات اصیل و عمیق شهری دارند. نگاه عمیق او به مسئله‌های شهری، هرگونه مواجهه، چه از درون نوشته‌ها و چه از میان گفت‌وگو با او را به لحظه‌هایی سودمند بدل می‌کرد.

 

انقطاع یا تداوم؛ نووارگی ایرانی در اندیشه زنده‌یاد دکتر سید محسن حبیبی | محمد نظرپور

Discontinuation or continuation; Iranian modernity in the thought of late Dr. Seyyed Mohsen Habibi | Mohammad Nazarpour

شاید مهم‌ترین مقولۀ مرکزی اندیشۀ دکتر سید محسن حبیبی را باید در فهم ایشان از «مدرنیتۀ ایرانی» جست‌وجو کرد. «مدرنیتۀ ایرانی» به‌مثابۀ یک پارادایم فکری به‌عنوان بدیلی در مقابل مفاهیمی چون «مدرنیتۀ ناقص»، «مدرنیتۀ کج‌ومعوج»، «شبه مدرنیسم»، «مدرنیتۀ مقلد»، «غربی‌سازی» و… قرار می‌گیرد.

 

برای معلم شهرسازی ایران | آرش آقاکریمی

for Iranian teacher of urbanisation | Arash Aghakarimi

معلم نامی بود که دوست داشت همیشه با آن مورد خطاب قرار گیرد. معلم در همان ایستگاه اول به ما تذکر داد که شهرها مملو از خاطرات و قصه‌های گوناگون هستند. درواقع فضای شهری، فضای ارتباطی است و در این فضای ارتباطی خاطره است که کالبد زیبا را زشت، زشت را زیبا و فضا را هویت‌مند می‌کند.

 

دکتر محسن حبیبی، راوی قصه‌های رفته از یاد | مرتضی میرغلامی

Dr Mohsen Habibi, narrator of the forgotten stories | Morteza Mirgholami

اگرچه امروز دکتر حبیبی دیگر در میان ما نیست، اما او در نوشته‌هایش همیشه حاضر است. کافی است یکی از کتاب‌هایش را باز کنید تا به قول خودش همچون راوی قصه‌های رفته از یاد، دوباره با شما سخن بگوید و شما را به سفری طولانی از خلال گذرها و میدان‌های شهرهای تهران و اصفهان و دیگر شهرها ببرد و از میان محله‌های شار قدیم به خیابان‌های شلوغ شهرهای معاصر برساند و تجربه‌اش را از این فضاهای متنوع و همواره در حال تحول با شما قسمت کند.

لینک کوتاه
https://koochemag.ir/?p=5006

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند