تهران؛ کالبدگشایی دردهای یک شهر

مدت‌هاست که تهران، قلب ایران، نه به ویژگی‌ها و زیبایی‌هایی که در دل آن نهفته است، بلکه به اغتشاش در سیما و منظر شهری، آلودگی، تراکم‌فروشی به بهانۀ توسعه و تغییر شناخته می‌شود. کلان‌شهر تهران که بزرگ‌ترین شهر کشور و از بزرگ‌ترین شهرهای خاورمیانه و دنیاست، دارای ویژگی‌های خاصی است؛ هم از لحاظ موقعیت جغرافیایی و هم از نظر خصوصیات طبیعی. این شهر همانند رِی باستان در مسیر راه‌های شمال و جنوب، شرق و غرب کشور، منطقه و جهان و همچنین راه‌های مختلفی است که مناطق مختلف کشور را به هم متصل می‌کند (زمینی، ریلی، هوایی). تهران در دامنۀ کوه‌های البرز و در دشت وسیعی ایجاد شده و توسعه یافته است که از حاصلخیزترین دشت‌های کشور است و این موقعیت با خود وضعیت خاص فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی را به همراه آورده است، اما این ویژگی‌ها مانع از مشکلات عدیدۀ این شهر به‌خصوص در دهه‌های اخیر نشده است. تهران و مدیریت آن با چند معضل اساسی مواجه است که این مشکلات طیف وسیعی از موضوعات را دربر می‌گیرد که با ابعاد مختلف، کم‌و‌بیش و از دیرباز با ماهیت و موجودیت تهران عجین شده است. کالبدگشایی و بررسی دردهای امروز شهر تهران برای فهم چیزی است که باید باشد و آنچه در مسیر تحقق آینده‌ای مطلوب بدان نیاز دارد، تلاشی است برای نجات این کلان‌شهر از ورطۀ نابودی.

 

هدف اصلی مجله در این پرونده، نگاهی میان‌رشته‌ای به ویژگی‌ها، مسائل و نیازهای تهران و آیندۀ شهر آن‌گونه که شایستۀ این کلان‌شهر خاص است و همچنین به شرایط تحقق آن می‌پردازیم؛ اینکه در این راستا چگونه، با چه رویکردی و چه کالبدی می‌توان از حداقل فرصت‌های باقی‌مانده برای حل معضلات اساسی امروز این شهر استفاده کرد.

 

سؤالات اصلی مجله در هر جستار:

اولویت یک چگونه بحران تأمین آب و فرونشست خاک در شهر تهران قابل حل است؟
اولویت دو چگونه احیا و حفاظت فعال از میراث طبیعی تاریخی و فرهنگی شهر تهران قابل تحقق است؟
چگونه مسئلۀ سکونت‌گاه‌های غیررسمی در شهر تهران قابل حل است؟
چگونه نوسازی و بازآفرینی و احیای بافت فرسوده و ناپایدار در شهر تهران قابل تحقق است؟
اولویت سه چگونه ارتقای کیفیت زندگی شهری برای معلولان در تهران قابل انجام است؟
چگونه بحران آلودگی هوا در شهر تهران قابل حل است؟
چگونه تمرکززدایی از شهر تهران قابل تحقق است؟
چگونه چالش‌های حاشیه‌نشینی شهر تهران قابل حل است؟
چگونه راه‌حل درآمد جایگزین تراکم‌فروشی برای مدیریت شهر تهران قابل تحقق است؟
چگونه مشارکت شهروندان تهرانی و افزایش احساس تعلق در ادارۀ و نگهداشت پایدار شهر قابل افزایش است؟

 

به‌طور خلاصه، در این شماره قرار است که هر جستار به ایده‌پردازی و سیاست‌گذاری در مقیاس برنامه‌ریزی شهری، یا طراحی شهری، یا طراحی معماری الهام‌بخش برای مدیران دولتی، چه در فضای دولت و چه در شهر تهران بپردازد.

مطالب این بخش به نویسندگان کمک خواهد کرد تا جستار خود را مطابق دستورالعمل و ضوابط مجله آماده کنند، بنابراین از نویسندگان محترم درخواست می‌شود، برای جلوگیری از اتلاف وقت، مطالب عنوان‌شده در هر بخش را به‌دقت مطالعه و جستارهای خود را مطابق با دستورالعمل مجله ارسال کنند.

در صورتی که جستار، طبق موارد ساختاری و نگارشی موجود تنظیم نشده باشد، به مراحل بررسی وارد نخواهد شد.

 

 • رویکرد موردکاوی (مطالعۀ موردی) در نگارش جستار؛ می‌بایست از یک‌سو با هدف برقراری پل ارتباطی بین مطالعات کتابخانه‌ای و از سوی دیگر، روایت اطلاعات زندگی واقعی باشد که خواندن متن را برای مخاطبان عمومی و غیرمتخصص تسهیل کند. همچنین پرداختن به اسامی اشخاص، ابنیه و شهرها نیز حائز اهمیت است.
 • حفظ اصول جستارنویسی؛ استدلال‌های شخصی، احساسات شخصی، سلیقه‌ها و تجربه‌های فردی نویسنده به سبک خودمانی مطرح شده باشد.
 • متن جستار: حداقل 1500 و حداکثر 2000 کلمه.
 • تاریخ مهم: حداکثر مهلت ارسال مقالات تا تاریخ 1401/05/22 است.
 • تصویر: در این شماره امکان در نظر گرفتن تصویر اختصاصی برای جستار وجود ندارد.
 • عنوان؛ خطابی یا شعرگونه و به‌صورت دوبخشی به دو زبان فارسی و انگلیسی باشد.

مثال: بردمن؛ فضیلت غیره منتظرۀ جهل

Birdman; the Unexpected Virtue of Ignorance

بخش اول عنوان به‌صورت کوتاه و هنری؛ بخش دوم نیز به‌صورت توضیح علمی و مشخص‌کنندۀ بخشِ اول عنوان باشد.

 • لب کلام هر جستار باید حداکثر 50 کلمه باشد. لب کلام در ابتدای فصل قرار می‌گیرد و منظور چکیده یا مقدمه‌ای نیست که در ابتدای جستار چاپ می‌شود.
 • معرفی نویسنده به‌صورت مختصر باشد؛ مثال:

محسن اکبرزاده

1364. دانش‌آموختۀ دکتری معماری اسلامی از دانشگاه هنر اصفهان، عضو هیئت‌علمی دانشگاه و گروه طراحی بافت پیرامون حرم رضوی.

 • هر جستار می‌تواند حداکثر یک نویسنده داشته باشد.
 • نویسنده (پدیدآورنده) مالک حق معنوی نوشته‌های خود است. حقوق معنوی پدیدآورنده محدود به زمان و مکان نیست و غیرقابل انتقال است. نویسنده حق بهره‌برداری مادی و معنوی اثر خود را در اختیار نشریه قرار می‌دهد.
 • توصیه می‌شود شماره‌های قبلی کوچه را برای آشنایی بیشتر به سبک و شیوۀ نگارش مورد نظر مجله مطالعه کنید.
 • ارجاع مستقیم به کتاب و نقل‌قول در متن باید به‌صورت درون‌متنی و در انتهای مقاله تحت عنوان بخش «منابع» به روش APA نوشته شود.
 • دقت کنید، در فرم «ارسال مقاله» در بخش‌های عنوان فارسی و انگلیسی، لب کلام، معرفی نویسنده و متن جستار، اگر کلمات بیشتر از حداکثر مجاز باشد، سیستم به‌طور خودکار کلمات اضافی را حذف خواهد کرد؛ بنابراین پیش از ارسال مقاله، بخش‌های نام‌برده را مجدد بازنگری فرمایید و در صورت اطمینان مقاله را ارسال کنید.
 • هر متن و مقاله‌ای که درج می‌شود، تنها بیانگر دیدگاه نویسنده‌اش است.
 • نشریۀ فرهنگی- هنری کوچه ‌باغ هنر و اندیشه مطالب را در صورت نیاز با ویرایش به چاپ می‌رساند.
 • در چاپ مطالب نشریۀ کوچه‌باغ هنر و اندیشه قانون حقوق مؤلفان، مصنفان و هنرمندان رعایت می‌شود.
 • درج مطالب نشریۀ فرهنگی- هنری کوچه‌ باغ هنر و اندیشه توسط هر شخص حقیقی و حقوقی در سایر نشریات یا فضای مجازی، می‌بایست با مجوز کتبی نشریه باشد.