گزارش مدیر مسابقۀ طراحی آپارتمان مسکونی در تهران

05:111.4K

به نام خدا

هیئت‌داوران مسابقۀ طراحی آپارتمان مسکونی در تهران مرکب از خانم زهرا خانیکی، آقایان نوید امامی، هومن بالازاده، تحسین بلدی، مهران خوشرو، سیدیوسف رضوی، امین سلطان‌پور، بابک شکوفی، امیررضا صاحب، شورش عابد، رهام مقصودلو، حمید ناصرخاکی، علی نقوی ‌نمینی، مجتبی نقی‌زاده، از 21 فروردین لغایت 2 اردیبهشت سال 1400 در سه گام به‌صورت مجازی (به سبب شرایط اجتماعی حاصل از بیماری کووید-19) به داوری آثار ارسال‌شده پرداختند. به علت عدم جلسه حضوری در این سه گام، داوران محترم امکان تهیه بیانیه در این شیوۀ داوری را نداشتند.

معیارهای اصلی قضاوت داوران بدون اولویت‌بندی نسبت به یکدیگر به شرح ذیل بوده است:

  • آینده‌پژوهی برای ساختمان (دربرگیرندهٔ گونه‌های «ممکن»، «محتمل» و «دلخواه» برای دگرگونی از حال به آینده)
  • توجه به محیط‌‌‌‌زیست (مجموعه‌ عوامل زیستی و محیطی که بر زندگی یک فرد تأثیر می‌گذارد و از آن تأثیر می‌پذیرد.)
  • ایجاد مزیت برای محله یا بلوک شهری یا کوچه
  • تحقق‌پذیری پروژه (اقتصادی، اجرایی به لحاظ فنی و مهندسی)
  • توجه به طول عمر بنا (حداقل 50 سال)
  • قابلیت توسعه و تکرار به‌عنوان یک الگو در سطح منطقۀ 11 شهرداری تهران
  • صرفه‌جويی در مصرف انرژی (منطبق با مبحث 19 مقررات ملی ساختمان)

 

  • گام اول داوری: طبق برنامۀ اولیۀ مسابقه، داوران گام اول مرکب از خانم زهرا خانیکی، آقایان نوید امامی، تحسین بلدی، سیدیوسف رضوی، امین سلطان‌پور، امیررضا صاحب، شورش عابد، مجتبی نقی‌زاده از بین 101 اثرِ معرفی‌شده از سوی دبیرخانۀ مسابقه، 18 اثر را پس از بررسی دقیق تمام آثار به‌عنوان فینالیست انتخاب کردند که هر یک به مرحلۀ بعد داوری راه یافتند. لازم به توضیح است که طبق برنامۀ اولیۀ مسابقه هر داور می‌بایست 5 اثر موردنظر خود را که شایستگی حضور به‌عنوان فینالیست را داشته، معرفی می‌کرد، اما با توجه به اینکه داوران در انتخاب آثار، دارای حدود 60% اشتراک بودند، با تصمیم مدیر مسابقه، برای اعطای شانس بیشتر به شرکت‌کنندگان، از داوران خواسته شد که یک اثر دیگر هم برای حضور در فینال مسابقه معرفی کنند که در نهایت از بین 48 اثر انتخاب‌شده 30 اثر مشترک بود؛ همچنین اگر یک اثر فقط از یک داور رأی حضور در مرحلۀ نهایی را اخذ کرده بود به‌عنوان فینالیست معرفی شده است.
  • گام دوم داوری: طبق برنامۀ اولیه مسابقه، داوران گام دوم مرکب از آقایان هومن بالازاده، مهران خوشرو، بابک شکوفی، رهام مقصودلو، حمید ناصرخاکی، علی نقوی‌نمینی، از بین 18 اثر فینالیست 10 اثر منتخب خود را از رتبۀ یک (10 امتیاز) تا رتبۀ دهم (1 امتیاز) مشخص کردند.
  • گام سوم داوری: در مرحلۀ نهایی داوری؛ برای اطمینان خاطر از رعایت عدالت، بین چهار اثر که در گام دوم بیشترین امتیاز را کسب کرده بودند، امتیازدهی مجدد توسط تمام داوران مسابقه صورت گرفت و داوران به رتبۀ اول مدنظر خود 3 امتیاز، رتبۀ دوم 2 امتیاز و رتبۀ سوم 1 امتیاز را اختصاص دادند. لازم به توضیح است که پس از امتیازدهی مجدد جایگاه اول تا سوم نسبت به گام دوم تغییری نکرد.

در پایان، نتیجۀ مسابقۀ طراحی آپارتمان مسکونی در تهران با تعیین کدهای شناسایی رتبه‌های اول تا سوم؛ و آثار قابل‌تقدیر (طبق مشخصات نام‌نویسی در مسابقه) به ترتیب زیر اعلام می‌شود:

جایزه

کد اثر

طراح

برندۀ رتبۀ اول
مبلغ 12 میلیون تومان + تندیس کوچه + لوح تقدیر + یک دورۀ مجلۀ کوچه از شماره 1 تا 6
97 حسین خراسانی الهه مرادی
برندۀ رتبۀ دوم
مبلغ 6 میلیون تومان + لوح تقدیر

144

حافظ رئیسیان
برندۀ رتبۀ سوم
مبلغ 3 میلیون تومان + لوح تقدیر

109

بهار مصباح
لوح تقدیر + یک جلد کتاب آتشگهی در خواب آتش‌ها

39

فهیم فاریابی امیرعلی علائی

91

امیر حسین نوربخش ژاله رزاقی یزد

95

شهاب شریعت بهادری

116

احمدرضا هنرمند

122

علی نظری احمد حمیدی

128

آرش اسماعیلی خطیر

146

علیرضا امینی مهسا گرجی

 

مدیر مسابقه  |  مرتضی خیاط‌پور‌نجیب
دوم اردیبهشت ماه سال هزار و چهارصد

مشاهده نتایج مسابقات

لینک کوتاه
https://koochemag.ir/?p=5777