مسابقه طراحی آپارتمان مسکونی در تهران

23:3125.1K

رتبه اول: حسین خراسانی - الهه مرادی

رتبه دوم: حافظ رئیسیان

رتبه سوم: بهار مصباح

آثار منتخب | شایسته تقدیر

علیرضا امینی - مهسا گرجی

امیرحسین نوربخش- ژاله رزاقی یزد

علی نظری- احمد حمیدی

احمدرضا هنرمند

فهیم فاریابی - امیرعلی علائی

شهاب شریعت بهادری

آرش اسماعیلی خطیر

به نام خدا

هیئت‌داوران مسابقۀ طراحی آپارتمان مسکونی در تهران مرکب از خانم زهرا خانیکی، آقایان نوید امامی، هومن بالازاده، تحسین بلدی، مهران خوشرو، سیدیوسف رضوی، امین سلطان‌پور، بابک شکوفی، امیررضا صاحب، شورش عابد، رهام مقصودلو، حمید ناصرخاکی، علی نقوی ‌نمینی، مجتبی نقی‌زاده، از 21 فروردین لغایت 2 اردیبهشت سال 1400 در سه گام به‌صورت مجازی (به سبب شرایط اجتماعی حاصل از بیماری کووید-19) به داوری آثار ارسال‌شده پرداختند. به علت عدم جلسه حضوری در این سه گام، داوران محترم امکان تهیه بیانیه در این شیوۀ داوری را نداشتند.

معیارهای اصلی قضاوت داوران بدون اولویت‌بندی نسبت به یکدیگر به شرح ذیل بوده است:

 • آینده‌پژوهی برای ساختمان (دربرگیرندهٔ گونه‌های «ممکن»، «محتمل» و «دلخواه» برای دگرگونی از حال به آینده)
 • توجه به محیط‌‌‌‌زیست (مجموعه‌ عوامل زیستی و محیطی که بر زندگی یک فرد تأثیر می‌گذارد و از آن تأثیر می‌پذیرد.)
 • ایجاد مزیت برای محله یا بلوک شهری یا کوچه
 • تحقق‌پذیری پروژه (اقتصادی، اجرایی به لحاظ فنی و مهندسی)
 • توجه به طول عمر بنا (حداقل 50 سال)
 • قابلیت توسعه و تکرار به‌عنوان یک الگو در سطح منطقۀ 11 شهرداری تهران
 • صرفه‌جويی در مصرف انرژی (منطبق با مبحث 19 مقررات ملی ساختمان)

 

 • گام اول داوری: طبق برنامۀ اولیۀ مسابقه، داوران گام اول مرکب از خانم زهرا خانیکی، آقایان نوید امامی، تحسین بلدی، سیدیوسف رضوی، امین سلطان‌پور، امیررضا صاحب، شورش عابد، مجتبی نقی‌زاده از بین 101 اثرِ معرفی‌شده از سوی دبیرخانۀ مسابقه، 18 اثر را پس از بررسی دقیق تمام آثار به‌عنوان فینالیست انتخاب کردند که هر یک به مرحلۀ بعد داوری راه یافتند. لازم به توضیح است که طبق برنامۀ اولیۀ مسابقه هر داور می‌بایست 5 اثر موردنظر خود را که شایستگی حضور به‌عنوان فینالیست را داشته، معرفی می‌کرد، اما با توجه به اینکه داوران در انتخاب آثار، دارای حدود 60% اشتراک بودند، با تصمیم مدیر مسابقه، برای اعطای شانس بیشتر به شرکت‌کنندگان، از داوران خواسته شد که یک اثر دیگر هم برای حضور در فینال مسابقه معرفی کنند که در نهایت از بین 48 اثر انتخاب‌شده 30 اثر مشترک بود؛ همچنین اگر یک اثر فقط از یک داور رأی حضور در مرحلۀ نهایی را اخذ کرده بود به‌عنوان فینالیست معرفی شده است.
 • گام دوم داوری: طبق برنامۀ اولیه مسابقه، داوران گام دوم مرکب از آقایان هومن بالازاده، مهران خوشرو، بابک شکوفی، رهام مقصودلو، حمید ناصرخاکی، علی نقوی‌نمینی، از بین 18 اثر فینالیست 10 اثر منتخب خود را از رتبۀ یک (10 امتیاز) تا رتبۀ دهم (1 امتیاز) مشخص کردند.
 • گام سوم داوری: در مرحلۀ نهایی داوری؛ برای اطمینان خاطر از رعایت عدالت، بین چهار اثر که در گام دوم بیشترین امتیاز را کسب کرده بودند، امتیازدهی مجدد توسط تمام داوران مسابقه صورت گرفت و داوران به رتبۀ اول مدنظر خود 3 امتیاز، رتبۀ دوم 2 امتیاز و رتبۀ سوم 1 امتیاز را اختصاص دادند. لازم به توضیح است که پس از امتیازدهی مجدد جایگاه اول تا سوم نسبت به گام دوم تغییری نکرد.

در پایان، نتیجۀ مسابقۀ طراحی آپارتمان مسکونی در تهران با تعیین کدهای شناسایی رتبه‌های اول تا سوم؛ و آثار قابل‌تقدیر (طبق مشخصات نام‌نویسی در مسابقه) به ترتیب زیر اعلام می‌شود:

جایزه کد اثر طراح
برندۀ رتبۀ اول
مبلغ 12 میلیون تومان + تندیس کوچه + لوح تقدیر + یک دورۀ مجلۀ کوچه از شماره 1 تا 6
97 حسین خراسانی الهه مرادی
برندۀ رتبۀ دوم
مبلغ 6 میلیون تومان + لوح تقدیر
144 حافظ رئیسیان
برندۀ رتبۀ سوم
مبلغ 3 میلیون تومان + لوح تقدیر
109 بهار مصباح
لوح تقدیر + یک جلد کتاب آتشگهی در خواب آتش‌ها 39 فهیم فاریابی امیرعلی علائی
91 امیر حسین نوربخش ژاله رزاقی یزد
95 شهاب شریعت بهادری
116 احمدرضا هنرمند
122 علی نظری احمد حمیدی
128 آرش اسماعیلی خطیر
146 علیرضا امینی مهسا گرجی

 

مدیر مسابقه  |  مرتضی خیاط‌پور‌نجیب
دوم اردیبهشت ماه سال هزار و چهارصد

 1. برگزار کننده: مجلۀ کوچه باغ هنر و اندیشه
 2. مدیر مسابقه: مرتضی خیاط ‌پور نجیب
 3. مشخصات مسابقه
 • موضوع مسابقه: طراحی آپارتمان مسکونی میان افزا در کلان‌شهر تهران
 • نوع مسابقه: طراحی تفصیلی آزاد ملی یک‌مرحله‌ای
 • برنامۀ مسابقه: طراحی یک آپارتمان مسکونی برای سکونت چند خانوادۀ ایرانی

توجه: تعیین زیربنا، تعداد طبقه، تعداد واحد، مساحت خالص و ناخالص کاربری‌‎ها، ضوابط عقب‌نشینی و حریم و برآورد مالی پروژه تحت اختیار طراح پروژه است. 

 • اهداف و اولویت‌های مسابقه:

اهداف کاربردی:

 • ارائۀ نوآوری و ابداع در طراحی آپارتمان مسکونی میان‌افزا در مواجهه با مسئله‌های اصلی جاری و پیش روی ایران: ازجمله تخریب محیط‌ زیست، رکود اقتصادی، فقر و نابرابری، حقوق شهروندی، مسائل سلامت روان، سبک زندگی جدید ایرانیان، حرکت به سمت پیری جمعیت، مشکلات هویتی و قومیتی، تغییر الگوی خانواده، افزایش قیمت مسکن.
 • تمرین مسئلۀ مسکن، فارغ از ضوابط و قوانین به نظر ناکارآمد امروز
 • تدوین ضوابط نوین طراحی آپارتمان مسکونی میان‌افزا در کلان‌شهرهای امروز ایران، به‌عنوان اصلی‌ترین و پرتکرارترین کاربری در صنعت ساختمان

اهداف فرهنگی:

 • ایجاد انگیزه و اشتیاق در بین معماران و شهرسازان جوان
 • ایجاد فرهنگ مشارکت و همدلی میان معماران و شهرسازان
 • بیان مسئله:

تفكر حاكم بر نظام سرمایه‌داری، مفهوم فضای زندگی را از خانه به سمت كالایی مصرفی سوق داده است كه با سودای یكسان‌سازی امكانات برای تعداد زیاد در یک زمین مشخص، راه را برای بازاری رقابتی هموار نموده كه كیفیت معنوی فضای زندگی در آن فراموش شده است. با توسعۀ فرهنگ مصرف‌گرایی، این روند به سمت حذف ارزش‌های كیفی میل می‌كند و در درازمدت بر شكل‌گیری سلیقه و انتظار مصرف‌كننده تأثیرگذار است به‌طوری‌كه اهمیت كیفیت زندگی جای خود را به امكانات مادی و سود اقتصادی داده و فشار تقاضا، محصولات ارائه‌شده در بازار مسكن را با هر كیفیتی به مصرف می‌رساند و به‌مرور ارزش‌ها تغییر می‌یابد. وجه تجاری مجتمع‌های زیستی شهری را می‌توان به دیاگرام یک انبار صنعتی تشبیه کرد: واحدهای مسكونی مانند كالاهایی گران‌قیمت در قفسه‌های انبار چیده شده‌اند و تحت تأثیر قیمت زمین، با بالاترین تراكم كنار هم قرار گرفته‌اند و تنها فاصله بین آن‌ها راه‌های دسترسی است كه اندازۀ آن‌ها را استانداردهای ارگان‌های صدور انواع مجوز تعیین می‌کند. قیمت زمین هم معیاری برای تعیین میزان هزینه در مصالح و دستمزدهای اجراست، به‌این‌ترتیب هیچ فضایی برای همسایگی و معاشرت‌های بیرون از واحد مسكونی باقی نمی‌‌ماند و ارتباط از ‌واحد مسكونی به بیرون از طریق آن دسته از راه‌های ارتباطی است كه تنها برای عبور در نظر گرفته شده است و نه بیشتر؛ از طرفی نور و ارتفاع واحد مسكونی در چنین دیاگرامی محدود به سهم هر واحد مسکونی از موقعیت آن در طبقه است. بخشی از این رویكرد هم از قوانین حاكم بر صدور پروانه ناشی می‌شود، به نظر می‌رسد ثبت بیشترین میزان تراكم با استقبال ارگان‌های مرتبط نیز روبه‌رو می‌شود و فضای خالی در یک پروژه به نفع قانون‌گذار و تولیدكننده نیست.

مشخصات تفصیلی سایت: زمین مسابقه در یک موقعیت فرضی در محلۀ امیریه قرار گرفته است که شرایط متشابه با اکثر زمین‌های مورد ساخت آپارتمان میان‌افزا در بافت فرسوده و ناپایدار شهر تهران را دارد. درنتیجه با توجه به عدم واقعی بودن زمین و موضوع اصلی مسابقه (ایده‌پردازی برای به چالش کشیدن ضوابط شهرداری و کیفیت آپارتمان‌های امروز)، آدرس و موقعیت دقیق برای زمین وجود ندارد.
 مساحت سایت: 240 مترمربع حریم مترو: خیر
ابعاد و تناسبات: عرض 10 متر . طول 24 متر حریم گسل: خیر
دسترسی‌ها: فقط از ضلع شمالی دسترسی وجود دارد. معبر: عرض 6 متر
بافت فرسوده: بله همجواری‌ها: مسکونی
بافت ناپایدار: بله ضوابط قانونی و فرادست: الزامی به در نظر گرفتن ضوابط قانونی و فرداست وجود ندارد.
بافت تاریخی: خیر شیب: 1 درصد به سمت جنوب

با توجه به تعداد داوران و نحوه داوری (امتیازدهی غیرحضوری) و رتبه‌بندی بر اساس جمع امتیاز داوران، دو مورد که در مسابقات به‌صورت معمول درنظر گرفته می‌شود در این مسابقه لحاظ نشده است:

 • یکم- انتخاب داور علی‌البدل
 • دوم- تعداد داوران براساس عدد فرد.
نوید امامی
NAVID EMAMI | Co-founder of RAZAN ARCHITECTS
هومن بالازاده
HOOMAN BALAZADEH | FOUNDER of HOOBA DESIGN GROUP
تحسین بلدی
Tahsin Baladi | co-founder of raaz studio
زهرا خانیکی
Zahra Khaniki | Co-founder of studio 63
مهران خوشرو
mehran khoshroo | FOUNDER of OLGOOCO Architecture Office
سید یوسف رضوی
seyed yousef Razavi | co-founder of Cedar Studio
امین سلطان پور
Amin Soltanpour | Founder of Soltanpour Studio
بابک شکوفی
BABAK SHOKUFI | Co-founder of TAVON CONSULTING
امیررضا صاحب
Amirreza Saheb | co founder of studio saheb
شورش عابد
SHORESH ABED | FOUNDER of KELVAN STUDIO
مرتضی خیاط پور نجیب
MORTEZA KHAYATPOUR NAJIB | EXECUTIVE DIRECTOR
رهام مقصودلو
ROHAM MAGHSOUDLOU | FOUNDER AND CEO, RMM ARCHITECTS
حمید ناصر خاکی
HAMID NASERKHAKI | co-founder of TRANSFORMATIVE ARCHITECTURE OFFICE
علی نقوی نمینی
Ali Naghavi Namini | Co-founder of Negin Shahr Ayandeh
مجتبی نقی زاده منجیلی
mojtaba naghizadeh manjili | CEO/Design Principal at ev design office Naghizadeh

ارزیابی و داوری

 • فرایند داوری:

گام اول: دبیرخانه مسابقه، آثار راه یافته به مسابقه را از لحاظ رعایت موارد ابتدایی (رعایت قوانین و الزامات مسابقه) بررسی می‌کند. آثاری که موارد اصلی قانونی، بصری و محتوایی را رعایت کرده باشند به مرحلۀ نیمه‌نهایی راه پیدا می‌کنند.

گام دوم: داوران مرحلۀ اول به ارزیابی و بررسی تمام آثار مرحلۀ نیمه نهایی برای انتخاب آثار فینالیست می‌پردازند. هر داور 5 اثر مورد نظر خود که شایستگی حضور در مرحله نهایی را دارند بدون در نظر گرفتن امتیاز و اولویت مشخص می‌کنند. در نهایت اگر یک اثر فقط یک رأی هم برای حضور در مرحلۀ نهایی را اخذ کرده باشد به‌عنوان فینالیست معرفی می‌شود.

گام سوم: داوران مرحلۀ دوم از بین آثار فینالیست (با توجه تعداد داوران مرحلۀ اول، بین 5 الی 40 اثر خواهد بود) به داوری و امتیازدهی خواهند پرداخت. در این مرحله هر داور به 10 اثر مورد نظر خود به ترتیب رتبۀ اول 10 امتیاز تا رتبۀ دهم 1 امتیاز اختصاص می‌دهد.

گام چهارم: پس از مشخص شدن ده نفر اول که در گام سوم مشخص شدند، به منظور ارزیابی نهایی و دقت‌‌نظر بیشتر در معرفی رتبۀ اول مسابقه، سه اثر که بیشترین امتیاز را اخذ کرده‌اند، مجدد (دوباره) بین تمام داوران مورد امتیازدهی قرار می‌گیرند؛ در پایان، رتبۀ اول و دوم و سوم مسابقه بر اساس بیشترین امتیاز اخذ شده و هفت اثر منتخب دیگر بدون رتبه‌بندی اعلام می‌شوند و مورد تقدیر قرار می‌گیرند.

تنها معیارهای ذکرشده در ذیل، معیار قضاوت و امتیازدهی داوران است. پاسخ به معیارهای خواسته‌شده در طراحی مسابقه مبنای قضاوت آثار است.

 1. آینده‌پژوهی برای ساختمان (دربرگیرندهٔ گونه‌های «ممکن»، «محتمل» و «دلخواه» برای دگرگونی از حال به آینده)
 2. توجه به محیط‌‌ زیست (مجموعه‌ عوامل زیستی و محیطی که بر زندگی یک فرد تأثیر می‌گذارد و از آن تأثیر می‌پذیرد.)
 3. ایجاد مزیت برای محله یا بلوک شهری یا کوچه
 4. تحقق‌پذیری پروژه (اقتصادی، اجرایی به لحاظ فنی و مهندسی)
 5. توجه به طول عمر بنا (حداقل 50 سال)
 6. قابلیت توسعه و تکرار به عنوان یک الگو در سطح منطقۀ 11 شهرداری تهران
 7. صرفه‌جويی در مصرف انرژی (منطبق با مبحث 19 مقررات ملی ساختمان)

برنامۀ زمان‌بندی مسابقه

 • زمان انتخاب ارکان مسابقه: 1 بهمن 1399
 • زمان تهیه برنامه مسابقه: 10 بهمن 1399
 • زمان فراخوان نامحدود: 20 بهمن 1399
 • زمان ارسال مدارک: 20 فروردین 1400 تا ساعت 24 (مهلت ارسال طرح‌ها تمدید نخواهد شد.)
 • زمان شروع فرایند داوری: 25 فروردین 1400
 • زمان پایان فرایند داوری: 30 فروردین 1400
 • نتایج داوری و اهدای جوایز در مراسم (مبتنی بر شرایط اجتماعی) در اردیبهشت سال 1400 مقارن با روز معمار اعلام خواهد شد.

 

جوایز مسابقه

 • نفر اول 120,000,000 ریال + تندیس کوچه + لوح تقدیر + یک دورۀ مجلۀ کوچه از شماره 1 تا 6
 • نفر دوم 60,000,000 ریال + لوح تقدیر
 • نفر سوم 30,000,000 ریال + لوح تقدیر
 • علاوه بر نفر اول تا سوم به هفت اثر منتخب براساس امتیاز نهایی لوح تقدیر و یک جلد کتاب اهدا خواهد شد.

نکتۀ اول: جایزۀ نقدی مسابقه توسط داوران محترم، فارغ از هر مسئولیت صنفی و اجتماعی، تنها باهدف ایجاد انگیزه و حمایت از معماران و شهرسازان جوان به عهده گرفته شده است.

نکتۀ دوم: جایزۀ کتاب، ویژه هفت اثر منتخب، توسط انتشارات کسری باهدف ایجاد انگیزه و حمایت از معماران و شهرسازان جوان به عهده گرفته شده است.

 • پروژه‌های راه‌یافته به مرحلۀ نهایی و برندگان در شمارۀ تابستان 1400 مجلۀ کوچه؛ رسانه معماری معاصر ایران [caoi.ir]؛ رسانه هنر و معماری آبگینه [abgineharch.ir]؛ رسانۀ دانشجویان معماری ایران [iranianarchitecturestudents] منتشر خواهند شد.

اسناد و مدارک مسابقه

 •  تحلیل محله
 • پلان موقعیت بنا در کوی
 • پلان طبقات
 • مقاطع و نماهای اصلی
 • تصاویر داخلی و خارجی ساختمان و جزئیات مهم
 • دیاگرام فرایند طراحی
 • شرکت‌کنندگان برای ارائۀ اثر خود باید دو پوستر 90*60 سانتی‌متر به‌صورت افقی تهیه نمایند و فایل این دو پوستر را با کیفیت 150 dpi با فرمت jpg در سامانۀ مسابقه با حداکثر سایز فایل 10 مگ بارگذاری کنند.
 • ارسال خلاصۀ توضیحات مربوط به -بیان مسئله و هدف و راهبردهای طراحی- بین 600-1000 کلمه به زبان فارسی و انگلیسی الزامی است.
 • ارسال تصویر کارت ملی شرکت‌کنندگان الزامی است.
 • روی شیت مسابقه به‌هیچ‌عنوان مشخصات شرکت‌کنندگان نباید نوشته شود.

درصورت عدم توجه به این نکات طرح موردنظر در فرایند داوری شرکت داده نخواهد شد.

 

شرایط شرکت در مسابقه

 • شرکت در این مسابقه فقط به صورت تک‌نفری یا گروه دونفری امکان‌پذیر است.
 • تبصره 99/12/11: شرکت در این مسابقه برای شخصیت‌های حقوقی (مهندسین مشاور یا دفاتر یا شرکت‌های معماری) امکان‌پذیر است، اما در صورت کسب رتبه توسط این شخصیت حقوقی یا در هر زمان از اعلام اسامی، فقط نام شخصیت حقوقی به‌عنوان طراح اعلام خواهد شد. به عبارت دیگر، اسامی اعضای مرتبط با طراحی اثر که در قالب یک شخصیت حقوقی اثر خود را ارسال کردند ذکر نخواهد شد.
 • مسابقه نیاز به ثبت‌نام اولیه و پرداخت هزینه ندارد. ثبت‌نام همزمان با ارسال اسناد و مدارک مسابقه انجام می‌شود.
 • مقطع تحصیلی و رشتۀ تحصیلی شرکت‌کنندگان برای شرکت در این مسابقه اهمیت ندارد.
 • شرایط شرکت برای دانشجویان و غیردانشجویان یکسان است و تفاوت ندارد. هر دو گروه مجاز به شرکت در مسابقه هستند.
 • هر شرکت‌کننده مجاز به ارسال یک اثر است.
 • فقط اسم یک یا دونفری که هنگام ثبت‌نام به‌عنوان طراح ثبت‌نام کرده‌اند، در اعلام نتایج و انتشار آثار ذکر خواهد شد.
 • این مسابقه بر اساس قانون حمایت حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان است؛ برگزارکننده و ارکان مسابقه و پدیدآورندگان ملزم به رعایت این قانون است.
 • شرکت در مسابقه برای اتباع خارجی، فقط با درج کد فراگیر اتباع خارجی مجاز است.

پرسش و پاسخ: در صورتی که شرکت‌کنندگان سؤالی در رابطه با برگزاری مسابقه داشته باشند، می‌توانند از طریق ارسال پیام در واتساپ به شمارۀ 09335582350 سؤالات خود را مطرح و پاسخ آن را دریافت نمایند.

لینک کوتاه
https://koochemag.ir/?p=5279