هنرهای عمومی، به ارمغان آوردن سبک‌های نو به جای کهنه

03:00133

به‌طور معمول، شهرهای قديمی از رها شدن رنج می‌برند و مملو از ساختمان‌ها و ساختارهای قديمی هستند که از آن‌ها به خوبی نگهداری نمی‌شود. در نتیجه برای بهبود سیمای شهری، هنر معاصر می‌تواند به‌عنوان گزينه‌ای مناسب برای بازآفرينی شهر شناخته شود. علاوه بر این، وجود عناصر جديد متضاد، برای شکستن منظر يکنواخت امری است بس ضروری که نباید آن را نادیده گرفت. مقاله‌ی حاضر، تاثير هنرهای عمومی از سه جنبه‌ی زيبايی‌شناسی، اجتماعی و اقتصادی در شهر قديمی ايپو در کشور مالزی را مورد تحلیل قرار می‌دهد. در این راستا می‌توان گفت که موج جديد جنبش هنر عمومی در مالزی به‌عنوان يک ابزار عالی برای بازآفرينی شهر در نظر گرفته شده است. با ساخت ساختمان‌های مدرن در اطراف شهر استعماری، رقابت ميان بخش قديم و جديد شهر به‌وجود آمد که به‌طور آشکار، بخش مدرن‌تر با آسمان‌خراش‌هايی که ساختمان‌های قديمی کوتاه‌ مرتبه را تحت‌تاثير قرار می‌داد، برنده‌ی ميدان شد. امروزه، شکل جديدی از هنر عمومی می‌تواند مورد استفاده قرار گيرد تا زندگی جديد را به شهر قديمی آورد و به بازآفرينی منطقه‌ی شهری در سه جنبه‌ی زيبايی‌شناسی، اجتماعی و اقتصادی کمک کند.

فيزيکی، زيبايی شناسی

يک ديوار خسته‌کننده، با وجود نقاشی‌های ديواری يا هنرهای نمايشی سه بعدی بر پیکر خود، روحی جديد می‌يابد، همچنین کیفیت بصری شهر افزایش یافته و مردم به واسطه‌ی هنرهای عمومی و ظاهر کلی فيزيکی و زيبايی شهر می‌توانند حضور شهر را تشخيص دهند.

اجتماعی

با افزودن هنر عمومی به يک محله، در اين مورد شهر قديمی، ساکنان محلی با شناخت هنر عمومی به مثابه‌‌ی بخشی از خانه‌ی خود احساس غرور می‌کنند. هم‌زمان، آن‌ها احساس تعلق بالاتری نسبت به محله‌‌ی خود و علاقه به فضا و انگيزه‌ای برای حفظ هنر عمومی خواهند داشت و از آن به‌خوبی نگهداری می‌کنند.

اقتصادی

هنگامی که محيط فيزيکی به‌طور مثبت تغيير داده می‌شود، مردم بيشتری برای بازديد از هنرهای عمومی به آن مکان می‌آيند. محيط مناسب، بستر مناسبی برای بازار بزرگ‌تر و با ثبات‌تر خلق می‌نمايد. با افزايش تعداد گردشگران به شهر، صنعت گردشگری تقويت شده و سرمايه‌گذاری و ارزش ملک افزايش پيدا خواهد کرد.

در نتیجه هنرهای عمومی در روند بازآفرينی شهری در ايپو باعث تغيير تصوير خسته‌کننده‌ی شهر به شهری سرزنده و پرجنب‌ و جوش شده است و فرصت‌های بيشتری را برای مردم محلی و گردشگران، برای اجتماعی شدن فراهم نموده است، همچنين ايمنی در اطراف شهر با کاهش ترس از جرم و جنايت افزايش يافته است و در نهایت، اقتصاد شهر با افزايش تعداد گردشگران رونق پیدا کرده است. همان‌طور که در شهر ايپو ديده می‌شود، هنرهای عمومی ضميمه‌ای مناسب برای بازآفرينی شهر در حال مردن و تلاشی برای حفظ و صيانت از آن است.

لینک کوتاه
http://koochemag.ir/?p=1481

دیدگاه ها بسته شده اند.

دیدگاه ها بسته شده اند.